Fenerbahçe Ülker'e 2 maç ceza geldi

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Fenerbahçe Ülker'e, Galatasaray Medical Park maçında yaşanan olaylar nedeniyle 2 maç seyircisiz oynama cezası verdi.

Basketbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, 30 Aralık 2011 tarihinde Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Medical Park ile oynanan derbi karşılaşmasında sarı-lacivertli taraftarların sahaya yabancı madde atması ve rakip takım oyuncuların ısınmalarını engellemelerinin yanı sıra küfürlü tezahürat nedeniyle Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe Ülker'e 2 maç seyircisiz oynama cezası verdiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, taraftarların yabancı madde atması nedeniyle 15 dakika duran ve hakemlerin 3 kez anons yaptırdığı karşılaşmada, ayrıca basın tribünün arkasındaki boş alana seyircinin alınması, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, güvenlik görevlilerinin üst aramalarını özensiz yapmaları, salon koridorlarında sigara içilmesi, ev sahibi takımın yetkililerinin sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve bazı görevlilerin akreditasyon kartlarını takmamaları nedeniyle, sarı-lacivertlilerin, 2 maç seyircisiz oynamanın yanı sıra toplam 27 bin lira da para cezası aldığı kaydedildi.

Kurul, Beko Basketbol Ligi'nde Galatasaray Medical Park'ın Türk Telekom ile yaptığı karşılaşmada taraftarların hakemlere yönelik kötü tezahüratı nedeniyle sarı-kırmızılı kulübüne 3 bin lira para cezası verirken, Erdemir Kulübü de Olin Edirne ile oynanan mücadelede taraftarların aynı davranışları dolayısıyla 3 bin lira para cezası aldı.

Bu arada Disiplin Kurulu, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde Homend Antakya Belediyesi ile Ceyhan Belediyesi arasında oynanan maçta taraftarların sahaya yabancı madde atması nedeniyle Homend Antakya Belediyesi'ne 4 bin lira para cezası kesti.

KADINLAR VE ÇOCUKLAR ÜCRETSİZ İZLEYEBİLECEK
Beko Basketbol Ligi'nde 7 Ocak Cumartesi günü Anadolu Efes'i konuk edecek Fenerbahçe Ülker'in bu mücadelesini 14 yaşını doldurmamış çocuklar izleyebilecek.

Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, Disiplin Kurulu'nun kararı ile 2 maç seyircisiz oynama cezası alan Fenerbahçe Ülker'in 7 Ocak Cumartesi günü Anadolu Efes ile oynayacağı karşılaşmayı federasyonun daha önce almış olduğu karar gereği, sadece 14 yaşını doldurmamış çocukların izleyebileceği bildirildi.

Yapılan açıklamada, söz konusu karşılaşmanın biletlerinin maç günü itibariyle 14 yaşını doldurmamış çocuklara ve kendilerine refakat edecek bir kadına, ev sahibi kulüp tarafından numaralı ve ücretsiz olarak basılıp dağıtılacağı, uygulamanın amacına uygun olarak Fenerbahçe Ülker–Anadolu Efes karşılaşmasını izleyecek çocukların yaşları da giriş kapılarında kontrol edileceği kaydedildi.

Basketbol Federasyonu yönetim kurulu, aldığı kararla, gerek erken yaşlarda tecrübe ettirilip lig sevgisinin aşılanması, gerekse de boş tribünler önünde basketbol oynanmasının önüne geçilmesi için Disiplin Kurulu tarafından liglerde verilmiş seyircisiz oynama cezasının infazında çocuk seyirci uygulaması başlatmıştı.

Disiplin Kurulu'nun bugün Fenerbahçe Ülker'e verdiği 2 maç seyircisiz oynama cezasının da bu şekilde uygulanacağı açıklandı.


Kaynak : NTVSPOR

Leave a Reply