Euroleague'de Top16 kuraları Barcelona'da çekildi ve kura sonucu oluşan gruplar şöyle ;

E GRUBU
1- CSKA Moskova
2- Olympiakos
3- Anadolu Efes
4- Galatasaray Medical Park

F GRUBU
1- Real Madrid
2- Montepaschi Siena
3- Unicaja Malaga
4- Bizkaia Bilbao

G GRUBU
1- Fenerbahçe Ülker
2- Panathinaikos
3- Unics Kazan
4- Armani Milano

H GRUBU
1- Barcelona
2- Maccabi Tel Aviv
3- Bennet Cantu
4- Zalgiris Kaunas

E grubuna baktığımızda iki temsilcimizin bu grupta olduğunu görüyoruz. İkinci torbadan Olympiakos'un gelmesi bir şans bence. CSKA'nın ise grubu domine edeceğini düşünürsek temsilcilerimizin Olympiakos ile yapacağı maçlar 'Son 8' için final niteliğinde bilhassa Anadolu Efes için. Çünkü Galatasaray ilk kez katıldığı Euroleague'de bence görevini yerine getirdi ve Top16 da atacağı her sayı onlar için prestij niteliğinde.Türkiye için en kötü senarya temsilcilerimizin birbirini yenerek yollarına engel çekmesi olacaktır , umarım böyle birşey olmaz ve takımlarımızdan en az birini 'Son 8'de görürüz. Grupta oynanacak maçların programı ise şöyle ;F grubu 3 İspanyol 1 İtalyandan oluşmakta. Real Madrid , grubunu favorisi. Siena ise 2. sıra için diğerlerinden ayrılıyor. Bilbao ve Unicaja ise onları yollarından etmeye çalışacak.Burada Siena ve Real Madrid arasındaki maçlar liderlik açısından önemli. Grupta maç programı ise aşağıdaki gibidir ;G grubunda ise bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe Ülker var. 1. Torbadan katıldığı kura çekiminde ikinci torbadan Maccabi'yi ve Siena'yı çekmemesi iyi oldu diyebiliriz bana göre.En azından sistemi kurulu bu iki takım yerine geçtiğimiz yıla nazaran daha küçük bütçeli bir takım Panathinaikos. Ve şu kadrolarıyla F4 yapmasalar şu durumda kimse birşey demez açıkcası. Diğer rakipler ise Unics ve Milano. Ben burada Milano'ya dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar bu sene başında yapılan yatırımların karşılığını veremeseler de kadro olarak her zaman tehlikeliler.Yumuşak bir takım olmaları onların dezavantajı olsa da umarım Milano'nun grupta kazanacağı maçlar FB Ülker'in maçları olmaz. G grubunun maç programı ise aşağıdaki gibidir ;H grubunda ise büyük bir sürpriz olmazsa Barcelona ve Maccabi 1 ve 2. sırayı alacaklar. Muhtemelen de 1. sıra Barcelona'nın olacaktır. Cantu veya Zalgris'in bu grupta sürpriz yapma şansı yok denecek kadar az bana göre.F4 yolunda Barcelona ve Maccabi takımları sürprize izin vermeden bu gruptan çıkacaklardır. Grupta maç programı şöyle ;
Gruplar böyle. Biraz da 'Son 8' için birşeyler söyleyecekler olursak , Anadolu Efes ve Galatasaray üst tura yükselmeleri durumunda çapraz grupta F grubundan Real Madrid yada Siena hangisi grubu 1. sırada tamamlarsa onunla karşılaşacak. Temsilcilerimizin 1. lik şansı çok zor çünkü CSKA Moskova gerçekten bu sezon çok iyi bir sezon geçiriyor ve henüz mağlubiyet yüzü görmediler. Temsilcilerimiz 2. oldukları takdirde ev sahibi avantajları olmayacak bu yüzden işleri gerçekten zor. Bakalım önce gruptan çıkalım 'Son 8' i yine konuşuruz.

Fenerbahçe ise iyi bir grupta bana göre.Ve bu grupta 1. olabilecek güçte kadroya sahip. Panathinaikos ile oynanacak maçlar grubun zirvesini belirleyen maçlar olacaktır. Tabi diğer takımlara kaybedilecek maçlar da zirveyi etkileyecek bir başka etken.Fenerbahçe grupta 1 yada 2 farketmez , üst tur vizesi aldığı takdirde karşı grupta Barcelona ve Maccabi gibi takımlar temsilcimizi bekliyor. Bu da F4 yolunu biraz tıkıyor gibi görünse de grupta 1. olduğu takdirde ev sahibi avantajını kullanarak F4 ü zorlayabilir.

3 temsilcimiz içinde F4 yolu zorlu görünüyor. Bakalım maçlar başlayınca neler olacak , temennimiz İstanbul'un ev sahipliği yapacağı Final Four'a en az bir takım gönderebilmek .

Haydi rastgele.


Categories:

Leave a Reply